Mi ez a Twitter-mánia?

A Twitter bejelentkező oldala
A Twitter bejelentkező oldala

A legegyszerűbb ötletek a legsikeresebbek – a Twitter hatalmas népszerűsége is ezt a tételt bizonyítja. Mit csinálsz most éppen? – az alapötlet annyi, hogy erre az egyszerű kérdésre kell válaszolni legfeljebb 140 karakterben. Ezt írhatjuk meg mindenkinek, vagy olvasgathajuk mások válaszait. Ennyi az egész? Igen, ennyi. Mi ebben a nagy szám? Önmagában nyilván semmi. Naggyá az teszi, amire használják – ettől klasszikus példa a Web 2.0-ra. Ugyanis szerencsére nem olyan “híreket” találunk itt, amik a felhasználók mindennapi tevékenységeiről szólnak, hanem ha jól választjuk meg, hogy kiket olvassunk, akkor a minket érdeklő területen dolgozó kollégák szakmai tevékenységébe nyerhetünk bepillantást, mégpedig valós időben. Jeremy Harmer, Gavin Dudeney, Scott Thornbury – hogy csak három közismert nevet említsek az angoltanítás területéről: a Twitter segítségével azonnal értesülhetünk róla, hogy éppen milyen honlapot néznek, arról mit gondolnak, vagy hogy min dolgoznak most.

A legfrissebb bejegyzések
A legfrissebb bejegyzések

Válaszolni is lehet ezekre a bejegyzésekre, és ezekből a válaszokból gyakran nagyon érdekes párbeszéd alakul ki. Képzeljük el a jelenetet: ülünk a számítógép előtt, és módunk van élőben követni, amint a szakma legnagyobbjai eszmét cserélnek egy aktuális kérdésről – sőt, hozzá is szólhatunk. A közelmúltban például az interaktív tábláról alakult ki igen élénk vita (és részben ennek hatására született ezen a blogon is egy bejegyzés), aminek bizonyos értelemben folytatása a jelenleg is naponta több új üzenetet generáló eszmecsere a technológia nyelvtanítási célú felhasználásáról.

Ugyan nem nyelvtanítási vonatkozású dolog, de nagyon aktuális: akik a Twitteren követték az iráni választások kapcsán kirobban tiltakozásokat, sokkal frissebb és első kézből származó információkhoz jutottak, mint akik esetleg a CNN-ből próbáltak tájékozódni. Sokan már ki is hirdették ez alapján az új média győzelmét a régi média fölött – nem mintha ez igazán kérdéses lett volna.

A Twitter akkor lehet a leghasznosabb, ha két fontos szabályt betartunk:

  • Körültekintően válasszuk meg, hogy kiket követünk, mert így a jel-zaj arány kedvezően alakul
  • Ne a saját Twitter-oldalunkra térjünk vissza, ha a legújabb üzeneteket akarjuk elolvasni, hanem használjunk valamilyen Twitter-klienst, amelynek segítségével automatikusan megkapjuk a frissítéseket.

A követendő twitterezők kiválasztása nem igazán bonyolult; legegyszerűbben úgy találunk ilyeneket, ha megnézzük, hogy azok kiket követnek, akiket mi már korábban érdekesnek találtunk. De természetesen a Twitter honlapján is kereshetünk a felhasználók között, akár a profiljuk alapján, akár a küldött üzeneteik alapján.

A második szabály alkalmazása (a Twitter-kliens használata) sem túlságosan nehéz: a legkézenfekvőbb megoldás a Firefox alá telepíteni a TwitterFox nevű kiegészítőt, és már sínen is vagyunk. Ez természetesen feltételezi a Firefox használatát, de ugyebár az ember úgyis csak akkor használ Internet Explorert, ha valamiért a munkahelye erre kényszeríti; más magyarázatot nem tudok elképzelni.

Amennyiben mégis az a szerencsétlen helyzet áll elő, hogy rendes böngésző híján Internet Explorert kényszerülünk használni, telepítsük a TweetDecket (bár természetesen ez Firefox használata esetén is lehetséges). Ezt akkor is megtehetjük, ha TwitterFoxot már használjuk, mert más-más kiegészítő szolgáltatásokat nyújt ez a két ingyenes alkalmazás.

Végezetül néhány javaslat, hogy kiket érdemes követni (a lista természetesen később bővülni fog, mint ahogy több twitteres poszt is várható):

Lőrincz Tamás, Thornbury Scott, Nik Peachey, Jeremy Harmer, Gavin Dudeney

Share

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük